AR CIEŅU JAU KOPŠ PIRMAJĀM DZĪVES DIENĀM
Magda Gerbere (1910-2007), kas ir ungāru izcelsmes pētniece agrīnās bērnu attīstības jautājumos, 1978. gadā iepazīstināja pasauli ar savu “Resource for Infant Educators” pieeju jeb RIE®, aicinot vecākus izturēties pret bērniem kā pret līdzvērtīgiem. Proti, ar cieņu jau kopš pirmajām bērna dzīves dienām. Jāatzīmē, ka Magdas Gerberes iedvesmotāja šajā ceļā, vēlāk kolēģe un mentore, bija tieši Emmija Piklere, par kuras metodi vairāk vari lasīt šeit.
Šī pieeja paredz to, ka vecāki apzināti cenšas iejusties bērna ādā, izprast mazuļa pasaules redzējumu un audzināt bērnu, paturot prātā jautājumu “Ja es būtu sava bērna vietā, kā es gribētu, lai mani aprūpē un pret mani izturas?”. Šī metode neatbalsta tādus audzināšanas paņēmienus kā sodīšanu, kukuļošanu, kaunināšanu vai bērna vainošanu. Tieši pretēji – visa centrā ir cieņa, uzticēšanās un saiknes veidošana.
Mums ir jāiemācās ne vien cienīt mazuli, bet arī paust savu cieņu ik reizi, kad mijiedarbojamies ar viņu. Cienīt bērnu nozīmē izturēties pret jaundzimušo kā pret cilvēku, nevis objektu.
– Magda Gerbere
DROŠĀ “JĀ!” VIDE
Lai izvairītos no nepārtrauktiem aizrādījumiem “Nekāp tur! Neaiztiec to! Uzmanies, nokritīsi!”, vecākiem būtu jāparūpējas par bērnam atbilstošas vides nodrošināšanu mājās. Nomainot “Nē!” vidi uz drošu “Jā!” vidi, tas ir ieguvums arī vecākiem – māja kļūst par mierpilnāku vietu, kurā bērns var brīvi attīstīties.
Cieņpilnas bērnu audzināšanas izpratnē telpa būtu jāorganizē tā, lai bērns tajā droši var pārvietoties bez liekiem ierobežojumiem un aizrādījumiem. Lietderīgi būtu domāt no perspektīvas “Vai es varētu atstāt mazuli vienu pašu šajā telpā?”. Lai atbilde būtu “Jā!, jūs noteikti izvēlētos bērnam drošas rotaļlietas, augumam piemērotas mēbeles un stabilas kāpelēšanas konstrukcijas.
Cieņpilnas audzināšanas pamatvērtības
Cieņa
Uztvert bērnus kā līdzvērtīgas un kompetentas būtnes. Bērniem, protams, ir nepieciešamas rūpes, norādījumi un aizsardzība, bet to vienmēr var paust ar cieņu.
Uzticēšanās
Uzticēties bērnam, ka viņš izdarīs labas izvēles. Ļaut mācīties, izdarot arī sliktas izvēles, tiktālu, kamēr tas neapdraud
citus vai viņu pašu.
Saiknes veidošana
Pieņemt, atbalstīt, just līdzi un patiešām ieklausīties. Nemēģināt mazināt bērnu jūtas. Kļūt par viņa drošo miera ostu, kurā visa veida emocijas ir aicinātas.
SAISTĪTIE BLOGA RAKSTI
Cieņpilna bērnu audzināšana – ar ko sākt?
Lai arī teorijā mēs visi labi zinām, ka ikviens cilvēks jau kopš dzimšanas ir pelnījis cieņpilnu attieksmi un cieņa ir dabiski piemītoša un neatņemama cilvēka vērtība, praksē mēs nereti par to aizmirstam, it īpaši mijiedarbībā ar maziem bērniem. Ja pieaugušo pasaulē mums ir skaidrs mehānisms, kā varam paust cieņu pret otru pieaugušo un (…)