Atvērtā tipa plaukti 





5 iemesli, kāpēc bērnistabu iekārtot ar atvērtā tipa rotaļlietu un grāmatu plauktiem.

Montesori pieeja ir kļuvusi par novērtētu metodi visā pasaulē, kas veicina bērna izaugsmi un attīstību. Tās pamatā ir bērna neatkarības un dabiskās zinātkāres attīstīšana. Montesori metodē balstīto mēbeļu dizains, īpaši atvērtie plaukti rotaļlietām un grāmatām, spēlē būtisku lomu bērna neatkarības un mācīšanās prasmju attīstīšanā. Šajā rakstā iepazīstieties ar pieciem būtiskākajiem iemesliem, kāpēc atvērtā tipa plaukti ievērojami veicina bērnu attīstību, iedvesmo mīlestību pret mācīšanos un attīsta sadzīves prasmes. Bērnam ērti un pieejami iekārtota vide ir atslēga bērna pārliecībai, ka “es varu to izdarīt pats”!

1. Veicina neatkarību: Montesori principi akcentē neatkarības veicināšanu bērniem. Izmantojot atvērtos plauktus, bērni var viegli apskatīt un paši izvēlēties rotaļlietas un grāmatas bez pieaugušo palīdzības. Tas veicina pašnoteikšanos, attīsta spēju pieņemt lēmumus un veicina atbildības sajūtu pret savām mantām.

2. Veicina kārtību un organizētību: Atvērtie plaukti ļauj paņemtās rotaļlietas un grāmatas novietot atpakaļ tur pat no kurienes tās paņemtas. Montesori vides iekārtošanas būtiska sastāvdaļa ir kārtība un organizētība, kas veido mierīgu un mācību procesam labvēlīgu telpu. Bērniem tiek mācīts pēc izmantošanas novietot lietas atpakaļ tām paredzētajās vietās, attīstot kārtības izjūtu un samazinot nekārtību.

3. Veicina pašvadītu mācīšanos: Atvērtā tipa plauktos bērni var brīvi izvēlēties materiālus un rotaļlietas atbilstoši konkrētā attīstības perioda interesēm un aktualitātēm. Izvietojot grāmatas atvērtā tipa grāmatu plauktā, zīmējumi uz grāmatām bērnā rosina interesi ar to iepazīties un apgūt jaunas zināšanas.

4. Mazina bērnā stresu un trauksmi: Liela plaša rotaļlietu un grāmatu izvēle bērnā rada papildus stresu, jo nereti pilni piebāzti plaukti ar daudz rotaļlietām apgrūtina bērna izvēli, ar ko šobrīd nodarboties. Bērnam ir visvieglāk izdarīt izvēli starp 4-5 dažādu tēmu aktuālākajām grāmatām, nevis stāvot pretī visam grāmatu klāstam. Kā arī ar atvērtajiem plauktiem ir vieglāk piekopt rotaļlietu rotāciju – ik palaikam nomainīt izliktās rotaļlietas, pārējās noglabājot bērnam nepieejamā vietā.

5. Rosina interesi par lasīšanu un mācīšanos: Izvietojot grāmatas atvērtajos plauktos, bērni vairāk tiecas tām pievērsties un jau no agra vecuma attīstīt interesi par lasīšanu. Bērnam ērti ir aplūkot grāmatas pēc to vāka zīmējuma, līdz ar to tiek veicināta zinātkāre un vēlme apgūt jaunas prasmes, kā arī cieņa pret grāmatām.

Iekārtojot bērnistabu ar Montesori principos balstītajiem atvērtā tipa plauktiem rotaļlietām un grāmatām, bērnos tiek veicināta neatkarība, organizācijas prasmes un mīlestība pret lasīšanu. Organizēta atvērta vide rada harmonijas sajūtu un mazina bērnos trauksmi.